Wybór specjalizacji – psychologia kliniczna

W życiu każdej studentki i studenta przychodzi taki moment, że trzeba wybrać specjalizację. W tym opracowaniu zajmiemy się psychologią kliniczną. Na kilku Uniwersytetach jest kierunek: psychologia kliniczna, są jednak i takie wyższe uczelnie, które proponują psychologię ogólną, a po niej trzeba ukończyć jeszcze 4. letnie szkolenie/studia.

 

Psycholog kliniczny to specjalista, który potrafi zdiagnozować normę oraz patologię psychiczną jednostki. W obszarze jego zainteresowań są m.in.: stres, sytuacje kryzysowe, czynniki psychologiczne, które mogą wpływać na powstawanie różnych chorób psychicznych czy somatycznych.

Bywa niezastąpiony w szpitalach, gdzie może wpłynąć na poprawę jakości kontaktu jaki zachodzi między lekarzami a ich pacjentami.

 

To jednak ogólne zdefiniowanie psychologa klinicznego, albowiem może on w ramach tej specjalizacji wybrać kilka specjalistycznych działów, które staną się jego specjalizacją właściwą. A są to: psychologia kliniczna dziecka, człowieka dorosłego, kliniczna i penitencjarna oraz neuropsychologia i psychologia zdrowia. Ważne, aby każdy wybrał specjalizację wg własnych zainteresowań, powołania, chęci spełnienia się w wyżej wymienionych obszarach.

Psycholog czy psychoterapeuta, gdzie się udać ?